Wybierz język:  
2023-05-04 www.podlogi.org
Wraz z rosnącym zainteresowaniem zrównoważonym rozwojem, z roku na rok można zaobserwować większą...
Zrównoważony rozwój w produkcji drewnianych podłóg

CHAPEL PARKET - kolor CLARK
Fot. Chapel Parket Polska sp. z o.o.

Wraz z rosnącym zainteresowaniem zrównoważonym rozwojem, z roku na rok można zaobserwować większą popularność materiałów ekologicznych. Oczekuje się, że więcej osób będzie chciało wprowadzić do swojego domu rośliny i naturalne materiały, i tak też się dzieje. Podłoga z naturalnego drewna, to w stu procentach produkt przyjazny środowisku, który dzięki odpowiedniej pielęgnacji pozostaje trwały i praktycznie nie do zdarcia.

Cele zrównoważonego rozwoju nie omijają praktycznie żadnej branży. W obszarze wnętrzarskim od lat już królują naturalne materiały powstałe w dużej mierze w sposób ekologiczny. Dębowa podłoga jest więc produktem po który warto sięgnąć. Drewno to materiał, który zostanie z nami na lata, jest trwały, sprawdzi się w różnych aranżacjach, doskonale wpływa na otoczenie, a przede wszystkim powstaje zgodnie z normami ekologicznymi. ­

Zrównoważony proces powstawania dębowych podłóg

Produkcja drewna odbywa się zgodnie z zasadami odpowiedzialnego zarządzania lasami. Dzięki temu lasy są odpowiednio pielęgnowane, a ich ekosystem jest zachowany. Samo drewno, w porównaniu do innych materiałów, takich jak plastik czy beton, ma mniejszy wpływ na środowisko, ponieważ jego produkcja i przetwarzanie wymaga mniejszej ilości energii.

- Od początku działalności wyznaczyliśmy sobie bardzo surowe standardy tworzenia drewnianych podłóg i konsekwentnie ich przestrzegamy. Kluczowe znaczenie mają dla nas jakość, trwałość i poszanowanie środowiska. Nie tylko przestrzegamy naszych własnych zasad, ale także poddajemy nasze podłogi i procesy produkcyjne niezależnym testom. Oznaczenia i certyfikaty stanowią dodatkowe, niezależne gwarancje jakości naszych produktów – opowiada Sebastian Kos, ekspert marki Chapel Parket.

Drewno wykorzystywane w produkcji podłóg marki Chapel Parket posiada odpowiednie certyfikaty FSC i ISO.

Jak wygląda sam proces produkcyjny? Drzewo po wycięciu oraz obrobieniu w tartaku poddawane jest procesowi sezonowania. Dzięki temu surowiec osiąga wówczas odpowiednią wilgotność. Taki produkt zwany jest tarcicą. Wilgotność świeżo ściętego drewna to około 40 – 60 procent. Następnie, by drewno osiągnęło odpowiednią dla naszych potrzeb wartość (8 – 10 procent) leżakuje w specjalnych suszarniach przez okres 4 tygodni. Oczywiście, proces ten zależy także od panującej aktualnie pory roku. Zimą czas ten może być dłuższy niż w okresie letnim.

Należy podkreślić, że cały proces produkcji drewnianych podłóg marki Chapel Parket odbywa się praktycznie w jednym miejscu. Odbiorcy mają więc pewność, że inwestując w dębowe podłogi będą one ekologiczne, otrzymają je w jednym czasie, bez względu na wymiary i ilość.

- Należy pamiętać, że drewniane podłogi są trwałe i odporne na zużycie, co oznacza, że nie wymagają częstej wymiany. W ten sposób mniej odpadów jest wytwarzanych i mniej surowców jest potrzebnych do produkcji nowych podłóg - dodaje ekspert marki Chapel Parket.

Odpowiednia pielęgnacja

O trwałości drewna decyduje wiele czynników. Jednym z nich jest odpowiednia pielęgnacja. Drewniane podłogi to produkt, który zmienia swoje właściwości pod wpływem przemian zachodzących w otoczeniu. Na to nie mamy wpływu. Jednak odpowiednie użytkowanie i czyszczenie parkietu pozwolą dłużej cieszyć się naturalnym pięknem drewna.

Najbardziej optymalnym zakresem temperatury (zarówno dla człowieka, jak i podłogi) jest przedział 18-22 stopni w skali Celsjusza. Wilgotność powinna się z kolei kształtować na poziomie 45-60 proc. Trzeba mieć to na uwadze, jeśli nie chcemy, aby w podłodze powstawały szczeliny. Niekorzystne warunki mogą doprowadzić także do pęcznienia drewna.

Poza temperaturą i wilgotnością, czynnikiem wpływającym na stan podłóg jest sposób ich czyszczenia i pielęgnacji.

- Nie istnieje podłoga olejowana, której nie trzeba konserwować. Niezwykle istotnymi składnikami oleju używanego w naszej firmie są związki krzemu. To właśnie dzięki nim na powierzchni drewna tworzy się warstwa zabezpieczająca jego strukturę. Stosowana przez nas technologia olejowania desek sprawia, że drewno jest znacznie bardziej odporne na ścieranie niż w przypadku standardowych olei woskowych. Dlatego też podłogi Chapel Parket wystarczy konserwować olejem tylko raz w roku - podkreśla ekspert marki Chapel Parket.

Na co dzień podłogę czyścimy na sucho. W przypadku płynu do mycia olejowanych podłóg Chapel Parket zaleca się czyścić je raz w tygodniu lub raz w miesiącu (w zależności od intensywności użytkowania). Wszelkie powstałe plamy należy niezwłocznie usunąć mokrą szmatką. Warto też zwrócić szczególną uwagę na swojego pupila. Pies z długą sierścią wracający z deszczu bądź śniegu, zanim położy się na podłodze musi zostać dokładnie osuszony.

Właściciele obiektów przeznaczonych do użytku publicznego powinni jednak pamiętać, że intensywne korzystanie z podłogi wymaga częstszej konserwacji; 2-3 razy do roku. Podobna sytuacja wygląda w przypadku intensywnie uczęszczanych miejsc w domu i mieszkaniu jak np. kuchnia. Wówczas także zaleca się częstszą pielęgnację.

Autor: Adventure Media Firma: CHAPEL PARKET POLSKA Sp. z o.o.

Artykuł reklamowy

Tagi: zrównoważony rozwój, drewniana podłoga, CHAPEL PARKET, produkcja podłóg
 
 
Polecane artykuły

Harmonijne połączenie natury i nowoczesności - taras z kompozytu

2023-07-31 www.podlogi.org

Trudno znaleźć kogoś, komu nie podoba się drewno. Jednak przy okazji nie wszyscy lubią jego konserwację....

 

EuroSkills 2023 już za nami. Pfleiderer jednym ze sponsorów

2023-09-13 www.podlogi.org

Pfleiderer był partnerem 8 edycji największego konkursu w dziedzinie kształcenia zawodowego - EuroSkill...

 

Lider wśród wytrzymałych mechanicznie posadzek dla przemysłu – Peran STB Compact w dwóch zakładach produkcyjnych Pipelife w Polsce

2023-09-13 www.podlogi.org

Pipelife zajmuje się produkcją systemów rurowych z tworzyw sztucznych, które znajdują zastosowanie...

 

Stylowa i funkcjonalna łazienka. Jak ją urządzić?

2023-09-05 www.podlogi.org

Wanna czy prysznic, wielkoformatowe płytki a może małe kafelki, armatura w klasycznym srebrze lub...

 

Ocena wilgotności podłoża betonowego pod posadzki żywiczne

2023-08-10 www.podlogi.org

Wilgotność, inaczej zawartość wody (H2O) w podłożu betonowym, to jeden z najważniejszych parametrów,...

 

Czym kierować się przy wyborze podłogi? 5 praktycznych rad

2023-07-28 www.podlogi.org

Przy wyborze podłogi równie ważna jak design jest wytrzymałość, ponieważ dane rozwiązanie będzie...

 

Posadzki żywiczne na parkingach – dlaczego mostkowanie rys jest ważne? Porady ekspertów Flowcrete

2023-07-26 www.podlogi.org

Posadzki żywiczne na parkingach mają przede wszystkim za zadanie chronić elementy konstrukcyjne budynku...

 

Terakota - powiew antyku w nowoczesnym wydaniu

2023-07-24 www.podlogi.org

Po latach dominacji neutralnych barw w wystroju wnętrz, powraca moda na intensywniejsze kolory utrzymane...

 


Wszelkie prawa zastrzeżone © 2004-2023 Vertica Technologie Internetowe.